Wspieram w rozwoju:
ludzi, grupy, organizacje

O bliskości

Każdy pragnie bliskości i prawie każdy, świadomie lub nie, obawia się jej. Bliskość oznacza bowiem odkrycie się przed drugą osobą, odsłonięcie siebie, swojego prawdziwego ja, swoich słabości i niedoskonałości. To opuszczenie gardy bez gwarancji, że druga strona nie zaatakuje. Pragniemy być przyjętymi razem ze wszystkimi naszymi ograniczeniami, ale trudno nam podjąć ryzyko jakie się z tym wiąże. Zbliżając się do kogoś, musimy zaufać sobie i tej drugiej osobie, odważyć się być w pełni sobą i przed sobą samym i przed nią. A to często bardzo trudne. Zapraszam do przeczytania wywiadu z dr Kingą Tucholską, który ukazał się w Polityce. Psycholożka pięknie mówi o tym jak pragniemy bliskości, jak bardzo jej potrzebujemy i jak obawiając się ryzyka zranienia, unikamy jej.

 

Bajka o słoniu

Bajka o słoniu

Jorge Bucay, argentyński pisarz i psychoterapeuta, napisał piękną i mądrą książkę pt. „Pozwól, że Ci opowiem… Bajki, które nauczyły mnie jak żyć”. Przedstawia w niej ubrane w bajki życiowe prawdy, które mogą posłużyć każdemu jako inspiracja do refleksji nad samym sobą. Jedną z ważniejszych dla mnie opowieści jest „Bajka o słoniu”. Metaforycznie mówi ona o naszych ograniczeniach, ich źródle i o tym dlaczego czasami tak trudno je przezwyciężyć. Zachęcam do zapoznania się zarówno z tą bajką jak i z całą książką Bucaya.

Przekuj porażkę w sukces

Przekuj porażkę w sukces

Znane powiedzenie mówi, że nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Niestety ciągle jeszcze wielu ludziom wydaje się, że droga do sukcesu jest prosta, łatwa i przyjemna. Prawda jest taka, że rzeczywiście droga ta taka bywa, ale bywa również żmudna, wyboista i trudna. Sztuką jest pomimo kolejnych potknięć czy kolein, nie poddawać się, tylko iść do przodu, a porażkę potraktować jako lekcję. Autor poniższego artykułu proponuje proste narzędzie jak można sobie w tym pomóc.